Hobbit: Niezwykła podróż [2 Blu-ray]

Dodaj recenzję:
  • ID: ga225
  • Dystrybutor: Galapagos
  • Dostępność: Wysyłamy w ciągu 2-5 dni
  • Polska wersja: Polski dubbing dubbing, Polskie napisy napisy
  • szt.
  • 79,44 zł

Tytuł oryginalny: The Hobbit: An Unexpected Journey (2 Blu-ray)
Reżyseria: Peter Jackson
Obsada: Ian MacKellen, Martin Freeman, Richard Armitage, Ken Stott, Graham McTavish, Wiliam Kircher, James Nesbitt, Stephen Hunter

Literatura staje się skarbnicą wciągających historii filmowych pod warunkiem, że reżyser znajdzie odpowiednie środki ekspresji. To jest właśnie ten przypadek.

Po ekranizacji tolkienowskiej trylogii przyszła pora na pokazanie na ekranie – od jak najlepszej strony – zwyczajnego hobbita, Bilbo Bagginsa, któremu los szykuje zupełnie niezwyczajne i obce hobbiciej naturze zadania. W przestrzeni literackiej kolejność dzieł była zupełnie odwrotna, co jest o tyle bez znaczenia, że reżyser filmu sprostał zadaniu i nadał Hobbitowi rangę samodzielnej opowieści przygodowo-fantastycznej, dorównującej Władcy Pierścieni. I co pewnie też się liczy, sadzi się na kolejną trylogię. W pierwszej odsłonie Hobbita brawurowe ujęcia zdobywania Samotnej Góry i pokonanie smoka Smauga towarzyszą refleksji nad szeroko rozumianym honorem, przyjaźnią i liczeniem sił na zamiary. Jak każdy przygodowy przebój i ten dotyka tematu wewnętrznej przemiany.

Wielbiciele gatunku odnajdą jego staranną realizację, ale i ci, którym w smak nowości i rewolucje ekranowe, nie powinni czuć się zawiedzeni. Reżysera nie zawiodła intuicja. Jacksonowskie Śródziemie korzysta z całej palety środków, w których spece od efektów Weta Workshop nie mają sobie równych, a przy tym odrealnia tolkienowską opowieść i stawia jej pytania o istotność w czasach postmodernizmu. Szczypta gorzkiej ironii nad niewiarą w mity jest jednak zgrabnie ukryta, a to, co na wierzchu, pobudza do śmiechu, zmusza do kibicowania uczestnikom karkołomnej wyprawy i odkładania popcornu na nudniejszy moment. A ten jakoś nie następuje przed końcowymi napisami.

Kompatybilność: PlayStation 3, odtwarzacze Blu-Ray, odtwarzacze Blu-Ray 3D
Czas: 169 min.
Format obrazu: 2.40:1 1080p High Definition 16:9
Dźwięk: Angielski DTS-HD Master Audio 7.1; Polski Dubbing Dolby Digital 5.1; Węgierski Dolby Digital 5.1
Napisy: Angielskie, Polskie, Węgierskie, Bułgarskie, Rumuńskie
Region: A, B, C
Dodatki: Zwiastuny, Nowa Zelandia: świat Śródziemia, Video blogi: Początek produkcji, Filmowanie w 3D, Plenery, Zwiedzanie Studia Stone Street, Postprodukcja, Światowa premiera w Wellington (wybrane dodatki z polskimi napisami)

Napisy Blu-ray: Angielskie, Bułgarskie, Polskie, Rumuńskie, Węgierskie